سئو چیست؟ – سئو – بهینه سازی سایت

سئو مفهومی اقتباس شده از اصطلاح کامل Search Engine Optimization است. سئو شامل مجموعه اقداماتی بر روی وب سایت شما برای دستیابی به بهترین جایگاه نمایش در نتایج موتور های جست و جو است. همواره در هر فضای کسب و کاری رقابت وجود داشته است و امروزه در دنیای دیجیتال بازار های اقتصادی برای بهتر دیده شدن، افزایش فروش و کسب اعتماد مشتریان شما، تنها کیفیت محصولات یا خدمات شما کافی نیست بلکه تمام فعالان حوزه های اقتصادی نیازمند سئو هستند تا بتوانند اعتماد جامعه هدف خود را جلب کنند و برتری خدمات و محصولات خود را به مخطبانشان بشناسانند.

سئو برخلاف باورهای غلط دسته ای از افراد مقوله ای زمان بر، تخصصی و نیازمند افرادی با دانش کافی و بروز در حوزه ی تکنولوژی و بهینه سازی سایت می باشد. در گذشته سئو معنای خاصی نداشت و نتایج موتور های جستجو فهرست وار و به ترتیب الفبا نمایش داده می شدند، اما امروزه موتورهای جستجو برای افزایش کارایی هر چه بیشتر و بهتر هر روز الگوریتم های جست و جوی خود را آپدیت کرده و می کوشند از تمام زوایا کیفیت و جزئیات سایت ها را بررسی کنند و بر اساس همین کیفیت، سایت شما را رتبه بندی کرده و در نتایج خود نمایش می دهند.

همین جا است که سئو مفهوم و ارزش پیدا می کند چرا که در نتیجه همین تلاش برای بهبود نتایج موتور های جست و جو موجب اطمینان کاربران اینترنت گشته است به طوری که در صورت سرچ مطلبی و یا کلمه ای توسط کاربران در ۹۸% موارد سایت های صفحه اول و خود سایت های لینک اول و دوم توسط کاربر مشاهده می شوند و در نتیجه صفحات دیگر نتایج موتور های جستجو  بازدید نشده و اصطلاحا این صفحات را مرده می نامند.

کارشناسان سئو انار به شما عزیزان می گویند، سئو با هدایت ترافیک هدفمند به سوی سایت شما امروزه از تمام زوایای اقتصادی مانند برند سازی، افزایش فروش، افزایش بازدید و جلب اعتماد مشتریان اهمیت کاربردی فراوانی دارد.

انواع سئو و قوانین آن را می شناسید؟

 سئو  را می توان از لحاظ قوانین و روش های اجرایی به صورت کلی تری دسته بندی کرد. اگرچه هر دو نوع از سئو و قوانین آنها طرفدارن خودشان را دارند ولی در این دسته بندی سئو کلاه سفید امنیت بیشتری را برای سایت شما در نتایج صفحات گوگل تضمین می کند.

سئو کلاه سفید چیست؟

کاملا از تفاوت رنگ ها میتوان به میزان قانونی بودن سئو سفید پی برد. در حقیقت این نوع از سئو کاملا مبتنی بر دستورالعمل های خود گوگل و اولویت آن ارزش گذاری برای مخاطب در سایت است. دلیل با ارزش بودن این نوع از سئو آن است که با آنکه صبر بیشتری برای مشاهده نتایج کار میطلبد اما به دلیل قانونی بودن پایدار تر است و اتفاقاتی از قبیل حذف ناگهانی از نتایج گوگل و جریمه شدن را نخواهید داشت. مشهورترین فاکتورهای سئو سفید بهینه سازی وب سایت، انتشار محتوای مفید و با کیفیت، بازسازی ساختار سایت و لینک سازی های داخل و خارج سایت را نام برد.

سئو کلاه سیاه چیست؟

سئو سیاه بسیار خطرناک است و ما آن را توصیه نمیکنیم چرا که با این روش ها شما اصلا قادر به حفظ موقعیت رتبه خود در گوگل نخواهید بود و هر لحظه ممکن است گوگل شما را شناسایی کرده و از نتایج پرتتان کند بیرون! سئو سیاه با استفاده از نقاط ضعف و شکاف های موجود در الگوریتم های موتورهای جستجو آن ها را فریب داده و به ظاهر خود را قانونی معرفی می کند و رتبه می گیرد. اما هر گز فراموش نکنید گوگل برای آنالیز سئو سایت ها هر روز الگوریتم های خود را آپدیت می کند و ایرادات خود را رفع می کند و با روش های سئو غیرقانونی به شدت برخورد می کند. متداول ترین روش های سئو سیاه شامل متن پنهان و لینک های پنهان، لینک های اسپم و .. است

سئو سایت

موارد مورد توجه موتورهای جست وجو در سئو

➢  دقت کنید عوامل سئو به هم وابسته اند

سئو کردن بخشی از سایت به تنهایی کافی نیست چرا که عوامل سئو باهم و ترکیبی کار می کنند مثلا اگر محتوای عالی داشته باشید اما تگ هایHTML عنوان شما مناسب نباشد فایده ای نخواهد داشت. سئو انار می کوشد با رعایت تمام قوانین سئو عوامل مثبت را در سئو سایت شما بیشتر و با کیفیت تر به موتو های جستو جو ارائه دهد چرا که در نتیجه این وابستگی تمام بخش های اصول سئو به یک دیگر، عوامل منفی یا ناقص در بخش های دیگر سایت شانس موفقیت شما را بسیار کاهش می دهند و از ارزش مثبت بودن قسمت هایی که با اصول درست سئو شده اند کم می کنند.

➢  On-the-page SEO(سئو درون صفحه)

سئو درون صفحه شامل اقدامات و فاکتورهایی است که تقریبا به طور کاملی تحت کنترل کارشناس سئو قرار دارد. اینکه چه نوع محتوایی را منتشر می کنید؟ آیا شما تگ های مهم HTML را به شیوه ی درست به کار برده اید تا موتورهای جستجو و کاربران به خوبی ارتباط بین مطالب را متوجه بشوند؟ معماری سایت شما درست انجام شده است تا موتورهای جستجو به راحتی بررسی سایت شما را انجام دهند یا با ناقصی در سایت مانع از شناسایی درست جزئیات و خدمات سایت خود شده اید؟

➢ Off-the-page SEO(سئو بیرون صفحه)

فاکتورهای سئو خارج از صفحه عموما اقداماتی در بیرون از سایت برای بهبود موقعیت رتبه بندی سایت در نتایج موتورهای جستجو می باشند. اقدام لینک سازی خارج از سایت را میتوان قلب سئو خارج از صفحه نام برد که بارها گفته ایم هر اندازه اعتبار لینک خارجی شما بیشتر باشد اعتبار سایت شما و رتبه شما در نتایج بالاتر خواهد بود. موتورهای جستجو از فاکتور های سئو خارج صفحه جهت بررسی درک دقیق تر محبوبیت سایت و میزان ارتباط و اعتبار سایت شما در رتبه بندی نتایج استفاده می کنند، چرا که تنها تکیه برموارد سئو درون صفحه به تنهایی بهترین نتایج را برای نمایش به کاربر فراهم نمی کند. برای مثال، برخی از ناشران ممکن است تلاش کنند با تکرار کلمه کلیدی پشت سایت رتبه برای خودشان کسب کنند.

➢ مجازات نقض قانون در سئو

سئو تکنیک های متفاوتی را برای اجرا و کسب رتبه دارد اما همه آنها از نظر موتورهای جستجو مجاز و عادلانه نیستند. موتورهای جستجو به تکنیک و ترفند های فریبکارانه “اسپم” یا “کلاه سیاه” می گویند و اصطلاحا این نوع از سئو را سئوی سیاه می نامند. سئو سیاه صفحات شما را دچار مجازات رتبه بندی یا بدتر از آن به طور کامل از نتایج موتورهای جستجو حذف می کند. نقض قوانین در سئو به طور کلی تاکتیک هایی است که به منظور فریب دادن یا دستکاری درک موتور جستجوگر از مناسب بودن محتوای سایت برای کاربر و اقتدار واقعی سایت است.

باید ها و نباید های سئو

یکی از مهم ترین مبانی های سئو شناخت دقیق و کامل موتور های جستجو است. گوگل به عنوان یک موتور جستجوی پیش رفته الگوریتم های خاصی را برای برسی و آنالیز سایت ها دارد این الگوریتم ها هر کدام بخش خاصی از قوانین سئو سایت را بررسی می کنند که کارشناسان سئو انار از میان مهم ترین آنها به شما الگوریتم پاندا، الگوریتم مرغ مگس خوار و الگوریتم پنگوئن را معرفی می کنند.

رایج ترین و مهم ترین خطا ها در سئو سایت را می توان به دو دسته ی کلی زیر تقسیم کرد :

➢ رایج ترین خطا های تولید محتوای سئو سایت

➢ اشتباهات لینک سازی در سئو سایت

سئو چیست؟

➢ رایج ترین خطاهای تولید محتوایی سئو سایت

الگوریتم های جست وجوی گوگل بسیار نسبت به محتوا حساس هستند و دارا بودن محتوای بی همتا امتیاز بزرگی برای یک سایت محسوب می شود. اما مهم ترین نکته ای که وجود دارد این است که محتوای سایت باید یکتا، غیر تکراری و عمیق باشد. خطاهای رایجی که کارشناس هاس سئو انار بر آن تاکید می کنند و می تواند از ارزش سایت شما بکاهد این موارد است

سئو سایت خود را با محتوای تکراری و کپی شده از بین نبرید!

در سئو محتوا پادشاه موتور های جست و جو و به خصوص گوگل است در نتیجه محتوای یکتا بسیار با اهمیت است و گوگل به سرعت متوجه محتوای تکراری و کپی شده خواهد شد و شما را مجازات می کند.همواره سعی کنید در تولید محتوای سئو سایت خود ابتدا تحقیق کرده و سپس از خلاقیتتان استفاده کنید.

متن پنهان در سئو خود به کار نبرید

موتور های جست وجو در سئو سایت ها با مخفی کاری مخالف شدید هستند و بسیار تمایل دارند چیزی را که کاربر می بیند، بررسی کنند و امتیاز بدهند. ما کارشناس های سئو اصطلاحا به به این فریبکاری ها سئو کلاه سیاه می گوییم.

یافتن محتوای واقعی را با تبلیغات انبوه سخت نکنید

دسترسی آسان به محتوای واقعی از موارد مهم برای موتور های جستجو در رتبه بندی سئو سایت است. در سئو معمولا به عنوان Top Heavy به آن اشاره می شود، این مجازات برای سایت هایی است که کاربر را با اضافه کردن بیش از حد تبلیغات قبل از محتوا، سردرگم و محروم می کنند.

➢ اشتباهات لینک سازی در سئو سایت

در این کلان شهر موتور های جست و جو که صفحات متفاوت و گوناگون وبسایت ها را مرور می کنند لینک ها پل های ارتباطی و کوچه و خیابان های بین این صفحات هستند و یکی از وظیفه های موتور های جست و جو بررسی ارزش و شیوه ی ارتباط بین این صفحات است. از این رو تمرکز بر لینک ها در سئو سایت شما بسیار مهم هستند و اگر آدرس ارتباطی صفحه ی از سایت شما اشتباه باشد مجازات خواهید شد و این به دلیل وجود لینک های بد در اصول سئو سایت شما می باشد.

فقط لینک های dofollow را در سئو به کارنبرید

موتور جست و جوی گوگل ابزاری برای سنجش لینک ها دارد به نام PageRank دارد که با آن ارزش لینک های یک سایت را ارزیابی و امتیاز دهی می کند. مسئله ای که مطرح می شود این است که اکثر افرادی که قصد سئو کردن سایت را دارند به دنبال لینک های dofollow هستند درحالی که فکر می کنند لینک های nofollow ارزشی ندارند و از آنها بهره کافی نمی برند. این در حالی است که لینک های nofollow قابلیت افزایش ترافیک ورودی به سایت شما را دارند هر چند که در رتبه بندی های موتور های جست و جو زیاد با ارزش نباشند.

از سایت های محبوب و با کیفیت لینک بگیرید

هر اندازه فردی که با اون معاشرت می کنید فردی محبوب و با اقتدار باشد، پس شما هم به همان اندازه معتبر و محبوب هستید، در مورد سایت ها هم همین طور است. لینک گرفتن از سایتی که زیاد با کیفیت نیست و حتی شاید گوگل او را مجازات کرده باشد، می تواند شما هم دچار سئو منفی و مجازات کند.

برای سئو کردن سایت لینک مرتبط با سایت خود بگیرید

در سئو لینک های مرتبط بیشترین تاثیر را در سئو سایت شما نسبت به لینک های غیر مرتبط با موضوع محتوای سایت شما دارند.

از تاثیر شبکه های اجتماعی در سئو غافل نشوید

سئو همیشه روندی روبه رشد و بهبود داشته است که یکی از موارد مهم آن انفجار تولید محتوا از طریق شبکه های اجتماعی مانند فیس بوک، توییتر و + Google بوده است و در این میان لینک های شبکه های اجتماعی روز به روز اهمیت و محبوبیت بیشتری در سئو برای موتور های جست و جو یافته است.

سئو چیست ؟
میانگین ۴٫۹ (۹۸٫۳۳%) از ۱۲ رأی